Niin pitkä on matka — Adoptiot Suomessa huutolaislapsista nykypäivään

Pulkkinen, Pauliina; Virtanen, Leena
Nimeke: Niin pitkä on matka — Adoptiot Suomessa huutolaislapsista nykypäivään
Tekijät: Pulkkinen, Pauliina (Kirjoittaja)
Virtanen, Leena (Kirjoittaja)
Tuotetunnus: 9789511481966
Tuotemuoto: E-kirja, EPUB
Saatavuus: Heti ladattavissa
Ilmestymispäivä: 13.3.2025
Hinta: 40,20 € (35,26 € alv 0 %)

Kust. tuotetunnus: 1HGU
Kustantaja: Otava
Painos: 1. painos, 2025
Julkaisuvuosi: 2025
Kieli: suomi
Tiedostoformaatti: EPUB
Suojaustapa: Vesileima
Sivumäärä: 218
Tuoteryhmät: Tietokirjat
Yhteiskunta, politiikka ja talous
Kirjastoluokka: 37.4 Perhepolitiikka
Avainsanat: adoptio, kansainvälinen adoptio, kotimainen adoptio, adoption historia, perhe, lapsen asema, huutolaislapset, sotalapset, sisällissota, yhteiskunta, lainsäädäntö, etiikka, perhesuhteet, vanhemmuus
Äänikirja, 2025
MP3
40,20 €

Kovakantinen kirja, 2025
Ylivetokannet
40,20 €

Valaiseva tietokirja suomalaisista adoptioista näyttää muutoksen lasten kohtelussa.

Adoptio on usein lapselle pelastus, mutta se voi olla myös vaikea kohtalo. Huutolaislasten huutokaupoista on kuitenkin tultu kauas. Nykymaailmassa lapsen paras on etusijalla: adoptio on entistä huolellisemmin valvottu tapa perustaa perhe.

Viisas tietokirja käy läpi suomalaisen adoption historiaa ja pohtii myös vaikeimpia eettisiä kysymyksiä. Ääneen pääsevät niin lapset kuin vanhemmatkin. Heille adoptio on ollut matka – monesti konkreettinen matka maasta toiseen, aina pitkä henkinen taivallus, jonka päässä on lapselle koti.


Katso myös näitä tuotteita