Vauvattomuusbuumi — Kun lakkasimme lisääntymästä

Maksimainen, Heini
Nimeke: Vauvattomuusbuumi — Kun lakkasimme lisääntymästä
Tekijät: Maksimainen, Heini (Kirjoittaja)
Tuotetunnus: 9789523005136
Tuotemuoto: E-kirja, EPUB
Saatavuus: Heti ladattavissa
Ilmestymispäivä: 26.3.2019
Hinta: 33,20 € (29,12 € alv 0 %)

Kustantaja: Otava
Painos: 2019
Julkaisuvuosi: 2019
Kieli: suomi
Tiedostoformaatti: EPUB
Suojaustapa: Vesileima
Tuoteryhmät: Yleinen kirjallisuus
Tietokirjat
Sähkökirjat ja äänikirjat
Terveys ja hyvinvointi
Tietokirjat
Terveys ja hyvinvointi
Kirjastoluokka: 30.15 Perhesosiologia
Avainsanat: Vapaaehtoinen lapsettomuus, lapsettomuus
Äänikirja, 2019
MP3
34,90 €

”Jos en tee lapsia, mitä minä teen?” Kun ystävät katoavat äiti- ja isäuniversumiin, vauvakysymys alkaa leijua ilmassa. Vapaaehtoisesta lapsettomuudesta on tullut varteenotettava vaihtoehto, mutta lapsettomaan elämään ei voi ottaa mallia vanhemmiltaan.

Vauvattomuusbuumi näyttää, minkälaista elämä voi olla, jos lapsia ei ole eikä tule: kolmekymppinen nainen järjestää sterilisaatiojuhlat, nelikymppinen mies luo perheensä kämppiksistä, kuusikymppinen pari valitsee Karibian-purjehdukset. Olennaista ei ole se, mistä lapsettomat jäävät paitsi vaan se, mitä he saavat tilalle.

Lapsettomien tarinoista teos laajenee tarkastelemaan yleistyvää ilmiötä. Miksi yhä harvempi suomalainen haluaa lapsia? Mitä onnellisuustutkimus sanoo lapsettomuudesta? Ovatko lapsettomat vanhukset yksinäisiä?

Kirja on vertaistuki niille, joista ei syystä tai toisesta tule koskaan vanhempia, ja matkaopas niille, jotka haluavat ymmärtää, miksi kaikki eivät hyppää vauvajunan kyytiin.


Lukemisen keinot

  • Ei tietoa siitä, voiko ulkoasua mukauttaa
  • Ei kokonaan luettavissa ruudunlukuohjelmalla tai pistenäytöllä
  • Ei tietoa äänitteistä

Vaaratekijät

  • Ei vaaratekijöitä

Katso myös näitä tuotteita